LOGOPEDIA

Drodzy Rodzice Przedszkolaków!

Obniżona sprawność motoryczna narządów artykulacyjnych w połączeniu
z przedłużającym się, tzw. niedojrzałym sposobem połykania, stanowi jedną z przyczyn odpowiedzialnych za występowanie wad wymowy u Dzieci. Zdarza się, że powodem jest nieprawidłowa budowa anatomiczna: zgryzu, warg, podniebienia, języka, nosa lub występujące stany zapalne (nieżyt zatok i nosa, powiększone migdałki, przerośnięty adenoid, obrzęk trąbki słuchowej), alergie, jak również wady słuchu. Czasem problemy z nabywaniem umiejętności komunikacyjnych wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Bywa, że oddziaływania naprawcze wymagają współpracy wielu specjalistów, a sam proces terapeutyczny okazuje się długotrwały.

Z uwagi na fakt, że Dzieci od najmłodszych lat wykazują naturalną skłonność do obserwowania zjawisk, warto organizować zabawy słuchowe uwrażliwiające na odgłosy środowiska oraz wykorzystywać ćwiczenia ortofoniczne polegające na naśladowaniu dźwięków otoczenia.
Bogaceniu słownika biernego i czynnego służy również wspólne przeglądanie z Dzieckiem książeczek, nazywanie obiektów przedstawionych na ilustracjach oraz zachęcanie do formułowania pytań i wypowiedzi dotyczących obrazków i nawiązujących do treści. Wspaniale sprawdzą się tutaj tzw. zabawy paluszkowe, proste i zabawne rymowanki, wierszyki lub lubiane przez Pociechy wesołe masażyki.

Warto zadbać o kształtowanie u Dziecka umiejętności tworzenia pojęć nadrzędnych (np. owoce) i podrzędnych (jabłko, gruszka, śliwka) oraz stymulowanie myślenia logicznego (przyczynowo-skutkowego). Pomocne okażą się tutaj działania polegające na segregowaniu obrazków wedle ustalonego kryterium (np. ze względu na cechę lub zastosowanie przedmiotu), układanie rytmów, wyszukiwanie różnic i podobieństw, układanie sekwencji oraz historyjek obrazkowych.

Nieodzowny w kształtowaniu prawidłowego rozwoju mowy pozostaje również systematyczny trening narządów mowy. Skuteczności terapeutycznych oddziaływań sprzyja regularne (najlepiej codzienne) wykonywanie krótkich (trwających od kilku do kilkunastu minut) ćwiczeń logopedycznych. Konieczne jest dostosowanie czasu trwania aktywności i liczby powtórzeń ćwiczeń do indywidualnych możliwości psycho-fizycznych Dziecka.
Oczywiście „wyzwaniem” dla Dorosłego pozostaje odnalezienie sposobu na
zachęcenie Pociechy do podjęcia „trudu”, wyjaśnienie i zademonstrowanie prawidłowego sposobu realizacji „zadania” (zgodnie z zamieszczonym instruktażem) oraz nagrodzenie podjętego wysiłku pochwałą. Początkowo (jeśli istnieje taka potrzeba), zaleca się korzystanie z lustra, aby Dziecko miało szansę za pomocą wzroku skontrolować właściwe położenie narządów mowy.

Poniżej odnajdą Państwo załączniki, a w nich przykładowe propozycje „gimnastyki buzi i języka” w formie gier planszowych, loteryjek, memory, kart, pociętych obrazków, itp., Ufam, że posłużą jako urozmaicenie „treningu” narządów artykulacyjnych. Wspomniane ćwiczenia logopedyczne adresowane są do Dzieci uczęszczających na terapię logopedyczną, niemniej przyniosą korzyść również pozostałym, zainteresowanym tego rodzaju wyzwaniami, Pociechom.

Zachęcam Państwa do dzielenia się pytaniami i spostrzeżeniami za pośrednictwem adresu e-mail. (W okresie ogólnopolskiej kwarantanny będę nadsyłała pisemne odpowiedzi we wtorki w godz. 9-11.30).

Katarzyna Palla (k.palla@pm202.elodz.edu.pl)

…………………………………………………………………………………………………………………………….

Kolejna porcja zabaw logopedycznych 🙂 DO DZIEŁA!

…………………………………………………………………………………………………………………………….

Zapraszamy do pobrania nowych zabaw logopedycznych
UŚMIECHNIJCIE SIĘ SZEROKO!

…………………………………………………………………………………………………………………………….

Materiały dla dzieci do pobrania i wydrukowania 🙂
MIŁEJ ZABAWY!

…………………………………………………………………………………………………………………………….

GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA 😛

…………………………………………………………………………………………………………………………….

Zapraszamy również na fb na ćwiczenia
filmy z ćwiczeniami dla dzieciaczków

ćwiczenia cz1
ćwiczenia cz2
ćwiczenia cz3

…………………………………………………………………………………………………………………………….

KOLEJNA PORCJA ĆWICZEŃ